Československý transplantační kongres

Organizace kongresu

4. československý transplantační kongres
13.-15.9.2012

Organizace kongresu

1. československý transplantační kongres
16.-18.11.2006, Brno

  • Konferenční abstrakta

    2. československý transplantační kongres
    10.-12.9.2008, Starý Smokovec

  • Konferenční abstrakta

    3. československý transplantační kongres
    16.-18.9.2010




  • Konferenční abstrakta 2008

    Abstrakta přednášek – sekce lékařů

    LOKALIZACE ZDROJE POTRANSPLANTAČNÍ LYMFOKÉLY POMOCÍ ENZYMOVÉ ANALÝZY JEJÍHO OBSAHU

    1J. Pacovský, 2R. Hyšpler, 1P. Navrátil, 2A. Tichá
    1Regionální transplantační centrum při Urologické klinice FN a LF UK v Hradci Králové, Česká republika, 2Klinika gerontologická a metabolická FN a LF UK v Hradci Králové, Česká republika
    • Regionální transplantační centrum při Urologické klinice FN a LF UK v Hradci Králové, Sokolská 581, 50005 Hradec Králové, Česká republika

    V současnosti neexistuje možnost detekce, zda obsah lymfokély pochází z narušených lymfatických cév příjemce nebo z narušeného lymfatického systému transplantované ledviny. Cílem práce je zmapovat enzymatickou aktivitu v různých částech lymfatického systému člověka a na základě těchto znalostí odhadnout dominantní zdroj obsahu lymfokély.
    Enyzmatická aktivita lymfy koresponduje s enzymovou aktivitou orgánu, ze kterého pochází. Použili jsme vzorky lymfatické sekrece z drénů po operaci na lymfatickém systému pánve (40x) a retroperitonea (40x) u netransplantovaných pacientů. Dále jsme analyzovali aspirát ledvinných cyst (40x), jako vzorek intersticiální tekutiny ledviny a 40x krevní vzorek od neoperovaných nemocných bez ledvinného či jaterního onemocnění. Ve všech vzorcích jsme stanovili aktivitu enzymu kreatinkinázy (CK), jejíž vysokou aktivitu předpokládáme v ilické lymfě. Velká část této lymfy totiž pochází z dolní končetiny s aktivní svalovinou. Dále jsme analyzovali .-glutamyltransferázu (.-GMT), jejíž vysokou aktivitu předpokládáme v lymfě pocházející z ledviny. Ledvina je orgán s druhou nejvyšší aktivitou .-GMT v organismu po játrech. Vzorky od operovaných nemocných byly použity jen pokud došlo k normalizaci CK v séru. Následně proveden výpočet CK/ .-GMT poměru ze všech lokalit.

    CK .-GMT CK/.-GMT
    Pánev 4,764 0,301 24,477
    Sérum 0,755 0,451 7,248
    Retroperitoneum 2,599 0,432 7,248
    Ledvina 0,061 0,472 0,451

    Na základě výsledků poměru CK/ .-GMT byl matematicky vytvořen nomogram, kterým lze odhadnout podíl lymfy z transplantované ledviny na celkovém obsahu lymfokély.
    Lymfokéla po transplantaci ledviny obsahuje lymfu, která pochází z transplantované ledviny nebo z narušených lymfatických cév příjemce. Ve většině případů se v určitém poměru podílejí zdroje oba. Pomocí enzymové analýzy CK, .-GMT a zejména poměru CK/ .-GMT v aspirovaném obsahu lymfokély lze pomocí vytvořeného nomogramu odhadnout podíl jednotlivých zdrojů. Důkladnější pochopení patogeneze lymfokély by nám mělo pomoci snížit incidenci a klinickou závažnost této chirurgické komplikace. Výzkum byl podpořen výzkumným záměrem MZO 00179906.

    Zpět