Československý transplantační kongres

Organizace kongresu

4. československý transplantační kongres
13.-15.9.2012

Organizace kongresu

1. československý transplantační kongres
16.-18.11.2006, Brno

  • Konferenční abstrakta

    2. československý transplantační kongres
    10.-12.9.2008, Starý Smokovec

  • Konferenční abstrakta

    3. československý transplantační kongres
    16.-18.9.2010




  • Konferenční abstrakta 2008

    Abstrakta přednášek – sekce lékařů

    PROGRAM TRANSPLANTACE CÉV: 10 LET ZKUŠENOSTÍ

    1I. Matia, 1M. Adamec, 1L. Janoušek, 1K. Lipár, 1T. Marada, 1D. Klein, 1P. Baláž, 2O. Viklický
    1Klinika transplantační chirurgie, Institut klinické a experimentální medicíny, Praha, Česká republika, 1Klinika nefrologie, Institut klinické a experimentální medicíny, Praha, Česká republika
    • Institut klinické a experimentální medicíny Klinika transplantační chirurgie Vídeňská 1958/9 14021 Praha Česká republika

    V IKEM Praha je transplantační program úzce spojen s cévní chirurgii. Vzhledem k možnosti získávání čerstvých tepenných a žilních štěpů při multiorgánových odběrech byl v druhé polovině 90.let minulého století zahájen program transplantací allogenních cév ve specifických indikacích.
    V období od října 1997 do dubna 2008 jsme použili 33 čerstvých tepenných štěpů u 33 pacientů a 80 čerstvých žilních štěpů u 73 pacientů. Všechny cévní štěpy jsme odebrali v průběhu multiorgánového odběru a konzervovali v běžně užívaných roztocích při 4 C°. Tepenné štěpy jsme použili v léčbě infekce aortoilických protéz nebo mykotických výdutí břišní aorty u 8 pacientů, dále v rekonstrukční chirurgii aortoilické oblasti spolu s transplantaci ledviny u 14 pacientů a v rekonstrukční cévní chirurgii u 11 pacientů s již transplantovaným orgánem. Čerstvé žilní štěpy jsme použili k záchraně končetiny u 70 pacientů s kritickou končetinovou ischemii, kteří neměli k dispozici vlastní žilní štěp. Ve 3 případech jsme použili žilní štěp k léčbě infekce cévní protézy v infrainguinální oblasti.
    Roční přežívání pacientů s infekcí cévní protézy v aortoilické oblasti nebo s mykotickou výdutí břišní aorty bylo 87,5 %. Průchodnost tepenných rekonstrukcí byla po roce sledování 75 %. Průchodnost tepenných rekonstrukcí u transplantovaných pacientů byla po roce sledování 92 %. Sedmdesát procent pacientů s kritickou ischemii dolních končetin léčených rekonstrukcí žilním štěpem mělo po roce funkční končetinu. Sekundární průchodnost žilních rekonstrukcí po roce sledování byla v této skupině pacientů 57 %.
    Naše zkušenosti s použitím allogenních tepen ukazují, že je možné úspěšně použít tento materiál nejen v léčbě infekce cévních protéz ale i k aortoilické rekonstrukci u pacientů po orgánové transplantaci nebo současně stransplantací ledviny. Žilní štěpy je možné použít jako alternativní materiál k cévní rekonstrukci v infrainguinální oblasti u pacientů s kritickou ischemii dolních končetin, kteří jsou reálně ohroženi ztrátou postižené končetiny.

    Zpět