Československý transplantační kongres

Organizace kongresu

4. československý transplantační kongres
13.-15.9.2012

Organizace kongresu

1. československý transplantační kongres
16.-18.11.2006, Brno

  • Konferenční abstrakta

    2. československý transplantační kongres
    10.-12.9.2008, Starý Smokovec

  • Konferenční abstrakta

    3. československý transplantační kongres
    16.-18.9.2010




  • Konferenční abstrakta 2008

    Abstrakta přednášek – sekce lékařů

    KONZERVACE LEDVINY POMOCÍ TLM (TWO LAYER METHOD) V EXPERIMENTU NA LABORATORNÍCH POTKANECH

    T. Marada, K. Zacharovová, E.Vávrová, F. Saudek
    IKEM, Praha
    • IKEM, Vídeňská 1958/9, 14021, Praha 4

    TLM (two layer method) je metodou konzervace orgánů před transplantací, která využívá kombinace dvou protektivních medií, perflurocarbonu (PFC) a UW (University of Wisconsin) konzervačního roztoku. Vzhledem k rozdílné specifické hmotnosti se obě tekutiny vzájemně nemísí, rozdělují se do dvou vrstev. Konzervovaný orgán je umístěn na rozhraní obou těchto vrstev. Prostřednictvím PFC, který má vysokou kapacitu pro rozpustnost kyslíku, je oproti konvenční konzervaci dosaženo oxygenace orgánu během konzervace. TLM je s úspěchem využívána ke konzervaci pankreatu před izolací Langerhansových ostrůvků v transplantační léčbě diabetu I. typu u člověka. Na zvířecích modelech byl prokázán její příznivý efekt i při orgánové transplantaci pankreatu, transplantaci srdce a střeva. V našem experimentu jsme se pokusili zhodnotit její význam při transplantaci ledviny.
    Ortotopická transplantace ledviny byla prováděna u syngenních potkanů Brown Norway po předchozí bilaterální nefrektomii. V 5 skupinách bylo následně hodnoceno přežívání, hodnota kreatininu, histologické změny štěpu a míra apoptózy po 24 hodinách od transplantace. Skupina 1 (kontrola s bezprostředně transplantovanou ledvinou, n=4), skupina 2A (transplantace ledviny po 24 hod konzervace v UW roztoku, n=8), skupina 3A (transplantace ledviny po 24 hod konzervace v UW roztoku, n=6), skupina 2B (transplantace ledviny po 24 hod konzervace pomocí TLM, n=8) a skupina 3B (transplantace ledviny po 24 hod konzervace pomocí TLM, n=6). U skupin 1, 2A a 2B bylo hodnoceno přežívání po transplantaci, u skupin 3A a 3B byla měřena koncentrace kreatininu a hodnoceny histologické změny a míra apoptózy 24 hod po transplantaci.
    Dlouhodobé přežívání ve skupinách 1, 2Aa2B bylo 100%, 12,5% a62,5%, p<0,05. Průměrná koncentrace kreatininu v krvi 24 hod po transplantaci u skupin 3A a 3B byla 375,6 a 309 mmol/l, p<0,05. Ischemicko-reperfuzní poškození bylo na hodnocených histologických preparátech výraznější u skupiny 3A oproti 3B, p<0,05. Míra apoptózy byla hodnocená pomocí metody TUNNEL, rozdíl mezi skupinami 3A a 3B nebyl signifikantní.
    Dlohodobá konzervace ledviny pomocí TLM v experimentu na laboratorních potkanech vede ve srovnání s konzervací pomocí UW roztoku k lepší potransplantační funkci štěpu a lepšímu přežívaní. Před použitím metody při transplantaci ledviny u člověka bude však třeba dalších preklinických experimentů na větších zvířatech. Práce je podporována grantem NR/9383-3 IGA MZ.

    Zpět