Československý transplantační kongres

Organizace kongresu

4. československý transplantační kongres
13.-15.9.2012

Organizace kongresu

1. československý transplantační kongres
16.-18.11.2006, Brno

  • Konferenční abstrakta

    2. československý transplantační kongres
    10.-12.9.2008, Starý Smokovec

  • Konferenční abstrakta

    3. československý transplantační kongres
    16.-18.9.2010




  • Konferenční abstrakta 2008

    Abstrakta přednášek – sekce lékařů

    VLIV FPSA (FRAKCIONOVÁ PLAZMATICKÁ SEPARACE A ADSORPCE) NA MARKERY ZÁNĚTU U AKUTNÍHO SELHÁNÍ JATER

    M. Ročeň, E. Kieslichová, P. Vychodil, D. Merta, Y. Pavlova, P. Trunečka, M. Adamec
    TC IKEM, Praha
    • KARIP TC IKEM, Vídeňská 1958/9, Praha 4 14021

    FPSA je užívána v terapii akutního selhání jater jako podpůrná léčba v překlenutí období do ortotopické transplantace jater. Klinické příznaky akutního selhání jater a septického šoku jsou podobné, stejně jako dynamika hladin markerů zánětu (vzestup koncentrací IL 6, TNF.). Předpokládáme, že pozivní efekt FPSA na pacienty s akutním selháním jater spočívá nejen v eliminaci terminálních metabolitů (močovina, kreatinin, amoniak, bilirubin), ale také v ovlivnění koncentrací markerů zánětu, které jsou odpovědné za SIRS (syndrom systémové zánětlivé odpovědi), následně vedoucí k MODS (syndrom multiorgánové dysfunkce).
    Do studie bylo zařazeno 7 pacientů s akutním selháním jater zařazených na čekací listinu programu transplantace jater v TC IKEM od VII/06 do XI/07. Tito pacienti podstoupili 18 terapeutických kúr metodou FPSA na přístroji Prometheus ©. Před a po každé terapii byly odebrány krevní vzorky a vyšetřeny plazmatické koncentrace IL-6, IL-8, IL-10, IL-12, TNF. metodou Elisa na přístroji Luminex. Dále byla sledovány hodnoty PCT (procalcitonin) a CRP (C reaktivní protein). Nemocní byli sledování a léčeni konzervativně v závislosi na jejich klinickém stavu do transplantace. Všechna data byla schraňována azaznamenávána. Statistika: data vyjadřující kinetiku plazmatických koncentrací sledovaných markerů během každé terapie byla vyhodnocena metodou párového t –testu a neparamemetrického Mann-Whitney testu.
    Soubor pacientů byl složen ze 2 mužů a 5 žen, průměrný věk 41,6 ± 17,0, hodnocení jaterního selhání v čase indikace FPSA - Child-Pugh skóre bylo 13 bodů ± 1 (C), SOFA před každou kúrou 11,6 ± 3,8. Jednotlivé terapie FPSA byly prováděny v intervalech 48h. Doba trvání kúry byla 5 – 12 hodin. Před terapií byly zjištěny zvýšené sérové koncentrace IL-6, IL-8,IL-10, TNF., CRP a PCT. Sérové koncentrace IL-12 nebyly zvýšeny. Během terapie byl zjištěn signifikantní pokles koncentrací TNF., CRP a PCT, pokles koncentrací IL-6,IL-8,IL-10 nebyl signifikantní.
    Při použití metody FPSA v léčbě pacientů s akutním selháním jater dochází k významnému snížení sérových koncentrací zánětlivých cytokinů, zejména TNF. a markerů zánětu CRP a PCT.
    Podporováno IGA NR/9405-3 MZ ČR.

    Zpět