Československý transplantační kongres

Organizace kongresu

4. československý transplantační kongres
13.-15.9.2012

Organizace kongresu

1. československý transplantační kongres
16.-18.11.2006, Brno

  • Konferenční abstrakta

    2. československý transplantační kongres
    10.-12.9.2008, Starý Smokovec

  • Konferenční abstrakta

    3. československý transplantační kongres
    16.-18.9.2010




  • Konferenční abstrakta 2008

    Abstrakta přednášek – sekce sester

    ORGANIZACE VZDÁLENÉHO ODBĚRU A REDUKCE JATER PRO DĚTSKÉHO PŘÍJEMCE

    M. Horáčková, J. Hnízdilová, V. Daňková, L. Morávková, L. Janoušek, E. Pokorná, P. Trunečka
    Transplantcentrum IKEM, Klinika transplantační chirurgie Transplantcentra IKEM, Klinika hepatogastroenterologie Transplantcentra IKEM
    • Transplantcentrum IKEM, Vídeňská 1958/9, 140 21 Praha 4, Česká republika

    Program transplantací jater v IKEM se od roku 1995 dynamicky rozvíjí, v posledních letech se provádí i transplantace jater dětem. Tento program je z mnoha hledisek velice náročný a jedním z problémů je i nedostatek malých dárců pro dětské příjemce. Jednou z možností řešení je provedení redukce jater, kdy pouze část jater většího dárce je transplantována malému příjemci.
    Do čekací listiny na transplantaci jater byl zařazen devítiměsíční šestikilový chlapec s diagnózou biliární atrézie, který byl již ve velmi pokročilém stadiu jaterního selhávání. Po 26 dnech čekání ve WL indikovalo TC Banská Bystrice k odběru jater osmiletou dárkyni s hmotností 25 kilogramů shodné krevní skupiny a s diagnozou smrti mozku v důsledku kraniotraumatu. TC IKEM ji akceptovalo jako dárkyni vhodnou pro šestikilového příjemce, bylo nutno provést redukci jater in situ na operačním sále dárcovské nemocnice. Po náročné organizaci vzdáleného odběru, díky vstřícnosti lékařů i ostatních pracovníků při zajištění technických i personálních podmínek nutných pro odběr a redukci jater byla v IKEM provedena transplantace. Celý proces od první informace o dárkyni do ukončení transplantace jater u příjemce trval celkem 23 hodin.
    I přes velkou technickou náročnost transplantace, velice pokročilý stav selhání jater u příjemce a řadu komplikací byl chlapec po 47 dnech po transplantaci propuštěn do ambulantní péče ve velice dobrém klinickém stavu. V současné době je 9 měsíců po transplantaci, daří se mu velice dobře a prospívá stejně jako jeho vrstevníci.
    V České republice bylo od roku.1995 provedeno celkem 36 transplantací jater u dětí do 18 let, z toho dvě u dětí do 1 roku. V tomto případě se jednalo se o transplantaci nejmladšího a nejmenšího příjemce v historii transplantací jater v ČR.

    Zpět