Československý transplantační kongres

Organizace kongresu

4. československý transplantační kongres
13.-15.9.2012

Organizace kongresu

1. československý transplantační kongres
16.-18.11.2006, Brno

  • Konferenční abstrakta

    2. československý transplantační kongres
    10.-12.9.2008, Starý Smokovec

  • Konferenční abstrakta

    3. československý transplantační kongres
    16.-18.9.2010




  • Konferenční abstrakta 2008

    Abstrakta přednášek – sekce sester

    TRANSPLANTACE LANGERHANSOVÝCH OSTRŮVKŮ

    V. Bobek, P. Girman, K. Zacharovová, T. Koblas, Z. Berková, L. Pektorová, E. Dovolilová, E. Vávrová, M. Mindlová, F. Saudek
    Institut klinické a experimentální medicíny Laboratoř Langerhansových ostrůvků
    • Institut klinické a experimentální medicíny Laboratoř Langerhansových ostrůvků Vídeňská 1958/9 140 21 Praha 4 Czech Republic

    Transplantace (Tx) Langerhansových ostrůvků (LO) je indikována u pacientů s diabetem mellitem 1.typu, kteří trpí poruchou vnímání hypoglykémie. Ostrůvky se implantují do portálního řečiště v lokálním znecitlivění pod rtg kontrolou. Cílem práce bylo zhodnotit změny portálního tlaku, pooperační komplikace a celkový efekt léčby na kompenzaci diabetu.
    LO byly izolovány z kadaverózních pankreatů laboratorním postupem v souladu s tzv. Edmontonským protokolem. Poté se LO resuspendují v 100 ml Tx roztoku (Albumin, Heparin). Příjemci jsou před transplantací podány indukční dávky imunosupresiv (antithymocytární globulin). Výkon probíhá s malou dávkou sedace v lokální anestezii. Pod RTG kontrolou se zavede perkutánně Seldingerovou metodou katetr do portálního řečiště jater. Před započetím infuze transplantátu, v jejím průběhu a po ukončení se měří hodnoty intraportálního tlaku (IPT). Větev, která byla využita při transplantaci je následně embolizována hemostatickou pěnou. Po výkonu pacient setrvá v klidovém režimu na monitorovaném lůžku po dobu 24h.
    Nanašempracovištijsmeodúnora2005provedlicelkem19transplantací 14-ti příjemcům. Průměrné hodnoty ITP v mmHg (±SD) před Tx byly 7 ±3,4, po Tx 9 ±4,73. Z pooperačních komplikací jsme pozorovali krvácení do peritonea vyžadující chirurgickou revizi. U jedné pacientkty došlo k punkci žlučových cest, provázenou vzestupem hodnot bilirubinu a cholestatickými ikterem se spontánní úpravou. V třetím případe došlo ke kolapsu s nutností krátkodobé oběhové podpory při vazovagálním kolapsu. U všech pacientů jsme zaznamenali nevýznamný vzestup aktivity jaterních enzymů v prvním týdnů po transplantaci se spontánním návratem k normálním hodnotám do 1 měsíce. Průměrná frekvence hypoglykemií s bezvědomím za týden: před Tx -3 (±1,38) / po Tx -0 nebo 1 do měsíce. Průměrné hodnoty HbA1c v % ±SD: Před Tx -7,4 (±2,2), 1 měsíc po Tx -5,85 (±1,3), 6 měsíců po Tx 5,1 (±0,99), 12 měsíců po Tx 5,1 (±0,52).
    Implantace ostrůvků nezvyšuje významně tlak v portálním řečišti. Úspěšný výkon prokazatelně zlepšuje metabolickou kompenzaci u pacientů s labilním typem diabetu a prakticky úplně redukuje výskyt těžkých hypoglykemických epizod. Metoda je ve srovnání s orgánovou transplantací spojena s výrazně nižší zátěží pacienta.
    Podporováno VZ IKEM (MZO 00023001)

    Zpět