Československý transplantační kongres

Organizace kongresu

4. československý transplantační kongres
13.-15.9.2012

Organizace kongresu

1. československý transplantační kongres
16.-18.11.2006, Brno

  • Konferenční abstrakta

    2. československý transplantační kongres
    10.-12.9.2008, Starý Smokovec

  • Konferenční abstrakta

    3. československý transplantační kongres
    16.-18.9.2010




  • Konferenční abstrakta 2008

    Abstrakta posterů – sekce lékařů

    PARVOVIRUS B-19 JAKO PŘÍčINA ZÁVAŽNÉ ANEMIE U PACIENTA PO TRANSPLANTACI LEDVINY

    1M. Kubišová, 1S. Dusilová Sulková, 2P. Navrátil, 3P. Žák, 4V. Štěpánová, 4M. Svobodová
    1Klinika gerontologická a metabolická, nefrologické oddělení LF UK a FN, Hradec Králové, 2Urologická klinika LF UK a FN, Hradec Králové, 3II. interní klinika, oddělení klinické hematologie LF UK a FN, Hradec Králové, 4Ústav klinické mikrobiologie LF UK a FN, Hradec Králové
    • Fakultní nemocnice Hradec Králové Klinika gerontologická a metabolická Sokolská 581 500 05 Hradec Králové

    Touto prací chceme informovat o závažnosti anemie vsouvislosti sinfekcí Parvovirem B-19 a imunosupresivní terapií u pacienta po transplantaci ledviny.
    Kazuistika popisuje případ 34-letého pacienta s těžkou normocytární anemií diagnostikovanou šest a půl týdne po nekomplikované transplantaci ledvinného štěpu. Před transplantací byl pacient zařazen do pravidelné dialysační terapie metodou CAPD pro terminální fázi CKD (Chronic Kidney Disease) při polycystose.
    Transplantovaný pacient rehospitalizován s hodnotou hemoglobinu 67g/l (anemie normocytární, v periferní krvi bez průkazu retikulocytů). Dle sternálního punktátu výrazná zástava erytropoezy ve stadiu dysplastických proerytroblastů, popsány tzv. „giant proerytroblasts.“ Diferenciálně diagnostickým postupem prokázána infekce Parvovirem B-19 (PV-B19). 18.den hospitalizace zhoršena funkce štěpu a indikována biopsie s výsledkem téměř kompletní nekrosy parenchymu. Zástavu perfuze potvrdila i dynamická scintigrafie. Operační revize štěpu s jeho odstraněním neprokázala trombosu hlavních cévních struktur. V materiálu odstraněného štěpu prokázána DNA PV-B19 pomocí PCR. Dle kontrolní sternální punkce (23.den po odstranění štěpu) popsány přiměřeně buněčné nátěry. Krevní obraz hodnocený 2.5 měsíce po graftektomii se normalizoval (hemoglobin 145mg/l), průkaz DNA PV-B19 metodou PCR je stále pozitivní, avšak orientační kvantita je o 8 řádů nižší. Pacient je léčen metodou CAPD a v současné době není zařazen na „waiting list.“
    Z daného kazuistického sdělení vyplývá, že infekce Parvovirem B-19 by měla být zvažována v diferenciální diagnostice perzistentní anémie u transplantovaných nemocných.

    Zpět