Vážený pan
MUDr. Martin Holcát, MBA
Ředitel Koordinačního střediska transplantací
Ruská
Praha 10

V Praze 5. dubna 2006
Č.j. 04/06

Vážený pane řediteli,

na základě našeho jednání v rámci porady výboru ČTS, zástupců transplantačních center České republiky a KST dne 29. března 2006. jsme přislíbili formulovat některé otázky týkající se mezinárodní spolupráce.
Připomínám, že bezprostředně po vstoupení v platnost zákona č. 285/2002 Sb. jsme opakovaně písemně upozorňovali Ministerstvo zdravotnictví ČR i KST na neřešený problém mezinárodní spolupráce, na nutnost uzavření mezinárodních smluv atd... Úvodem předesílám, že situaci by významně pomohlo řešit urychlené uzavření smlouvy o spolupráci přednostně se Slovenskou republikou.

V naší denní praxi se setkáváme především s následujícími problémy. V bodech jsou formulovány alespoň některé otázky a obracíme se na Vás s žádostí o jejich zodpovězení:

    Odběr orgánů od zemřelého cizince, který není registrován v Registru osob nesouhlasících s posmrtným darováním tkání a orgánů
  • Cizinec dlouhodobě pobývá v ČR a je pojištěn u ZP
  • Osoby blízké zemřelého cizince souhlasí s odběrem orgánů
  • Osoby blízké zemřelého cizince přímo „žádají“ provedení odběru orgánů s tím, že to bylo přání zemřelého nebo že v tom spatřují další smysl smrti a života…
  • Zemřelý cizinec má ve svých osobních dokladech (např. řidičský průkaz) uvedeno, že chce být dárcem orgánů po smrti
  • Zemřelý cizinec má ve svých osobních dokladech tzv. „Dárcovskou kartu“, která v jeho domovské zemi slouží k vyjádření souhlasu s posmrtným darováním orgánů…
    Transplantace orgánů cizinci, který dlouhodobě pobývá v ČR a je pojištěn ZP.
  • Lze jej zařadit do čekací listiny na transplantaci orgánů.
    Transplantace orgánů cizinci
  • Lze jej zařadit do čekací listiny na transplantaci orgánů?
    Připomínám, že v současné době je hlavním limitem transplantační medicíny nedostatek orgánů k transplantacím, tzn. že poptávka dalece převyšuje nabídku. Konkrétně pokud by byla transplantace provedena cizinci, nemohla by být stejná transplantace provedena českému státnímu příslušníku. Navíc český občan může zemřít v čekací listině, neboť pro něj nebyl dostupný vhodný orgán.
  • Domovská země cizince nabízí poskytnutí orgánu - Lze tohoto cizince zařadit do čekací listiny na transplantaci orgánů?

Odběr orgánů – konkrétně odběr život zachraňujících orgánů v zahraničí
Uvádím konkrétní příklad. Slovenská republika neprovádí transplantace jater a nabídne tento orgán, který by nebyl využit, k odběru České republice. V ČR je registrována řada pacientů, kterým by tato transplantace zachránila život. Je z medicínského i lidského hlediska vůbec možné tuto život zachraňující nabídku odmítnout?

Za zodpovězení alespoň těchto otázek Vám jménem výboru České transplantační společnosti a zástupců transplantačních center předem děkuji

S pozdravem
MUDr. Eva Pokorná, CSc.

Zpět